Festiwal Opole 2018

bezchmurnie
Opole 11.2 °C

Program

Festiwal na facebook'u!

Koncerty

Pierwszy dzień festiwalu (piątek, 8 czerwca) rozpocznie koncert: „PRZEBÓJ NA MUNDIAL”. W tym czasie Opolski Amfiteatr, po raz pierwszy w historii KFPP, zmieni się w mieniącą narodowymi barwami strefę kibica. W trakcie koncertu rozpocznie się transmisja meczu towarzyskiego reprezentacji Polski, która tuż przed Mundialem w meczu towarzyskim zmierzy się z drużyną Chile. Widzowie opolskiego festiwalu usłyszą dawne, polskie przeboje towarzyszące światowym rozgrywkom piłkarskim z udziałem polskich drużyn, a w konkursie zostanie wybrana piosenka na tegoroczny Mundial.

Koncert poprowadzą: Izabela Krzan, Rafał Brzozowski, Maciej Kurzajewski, Rafał Patyra.

Swoje przeboje wyśpiewają: Maryla Rodowicz, Bednarek Band, Andrzej Dąbrowski, Liber&InoRos, Golden Life, Bogdan Łazuka, Złe Psy i Krzysztof Krawczyk. O przebój na rozpoczynający się za miesiąc Mundial powalczą:

- Pectus - ,,Smak zwycięstwa";
- InoRos - ,,Dawaj Polska”,
- Rudnik - ,,Twój dzień”,
- Orły.PL - ,,Chodź na mecz",
- KOMBI - ,,Polska drużyna",
- Chucho & HCR - ,,Ole Ole",
- Blondyn i polscy fani z Irlandii - ,,Lecimy do Rosji".

Koncert wyreżyseruje Konrad Smuga.

Drugim koncertem pierwszego dnia festiwalu będą „DEBIUTY”. Na scenie Opolskiego Amfiteatru wystąpią wykonawcy wybrani przez Radę Artystyczną (Piotra Pałkę, Konrada Smugę, Artura Orzecha, Jana Borysewicza, Jarosława Wasika i Magdalenę Matyjaszek) i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki.

W konkursie o nagrodę im. Anny Jantar (ufundowaną przez Miasto Opole i przyznaną przez jury) oraz nagrodę TVP S.A. (przyznaną przez widzów w głosowaniu SMS) wezmą udział m.in.:

- Dollz „Nibyland”,
- Girls on Fire „Siła kobiet”,
- Goch. „Kobieta prasująca”,
- Krzysztof Iwaneczko „Tonę”,
- Karolina Micor „Ataki”,
- Siostry Melosik „Batumi”,
- Michał Sołtan „Dzieje się”,
- Edyta Strzycka „Nowy horyzont”,
- Small Mechanics „Gęstnieją jesienie”.

Gościem specjalnym koncertu będzie Andrzej „Piasek” Piaseczny. „Debiuty” poprowadzą Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan.

Scenariusz: Bolesław Pawica i Dorota Szpetkowska. Reżyserem będzie Bolesław Pawica.

Koncertem „PREMIERY” rozpocznie się drugi dzień festiwalowy (sobota, 9 czerwca). Piosenki wybrane zostały również przez Radę Artystyczną i wezmą udział w konkursie o nagrodę im. Karola Musioła (Karolinkę, ufundowaną przez Miasto Opole, przyznaną głosami widzów w głosowaniu SMS) oraz o nagrodę TVP S.A. przyznaną przez jury. Nagrodę Artyści Artystom ufundował też ZAiKS.

Swoje utwory zaprezentują:
- Future Folk „Krakowiacy i Górale”,
- Marta Gałuszewska „Nie mów mi nie”,
- Tomasz Karolak i Pączki w Tłuszczu „Kiedy rozum śpi”,
- K.A.S.A.„Piasek”, Jakub Krystyan „Ty mnie znasz”,
- Ola Nizio „Kuloodporna”,
- RUBIK „Pół na pół”,
- Tulia „Jeszcze cię nie ma”,
- Uniatowski „5 Rano”.

W koncercie poza konkursem wystąpią: Krzysztof Krawczyk (z okazji jubileuszu 55 lat na scenie), Maciej Miecznikowski i zespół Leszcze, Blue Cafe oraz Kasia Cerekwicka.

Koncert poprowadzą Agata Konarska i Artur Orzech, a reżyserem i scenarzystą będzie Konrad Smuga.

Sobotni wieczór w amfiteatrze opolskim zamknie KONCERT PIOSENEK LITERACKICH I KABARETOWYCH STULECIA „JA TO MAM SZCZĘŚCIE”. Widzowie usłyszą szczególny rodzaj piosenki ukazującej rzeczywistość w krzywym zwierciadle i bawiący dystansem do życia. Autorzy to najwięksi polscy geniusze pióra minionego stulecia. Ten wyjątkowy koncert reżyserowany przez Beatę Szymańską poprowadzi Maciej Miecznikowski, a wystąpią m.in.:
- Janusz Radek,
- Monika Dryl,
- Damian Ukeje,
- Mikołaj Krawczyk,
- Przemysław Babiarz,
- Grażyna Auguścik,
- Katarzyna Żak,
- Natalia Sikora,
- Agata Nizińska,
- Katarzyna Dąbrowska,
- Krzysztof Kiljański,
- Elżbieta Romanowska,
- Olga Szomańska,
- Edyta Geppert,
- Jacek Kawalec,
- Olga Bończyk,
- Paulina Gruszecka,
- Szymon Pejski,
- Agnieszka Twardowska,
- Marek Kaliszuk.

Trzeci dzień 55. KFPP (niedziela, 10 czerwca) otworzy koncert galowy „OD OPOLA DO OPOLA”, w trakcie którego zaprezentowane zostaną najważniejsze muzyczne wydarzenia, w okresie pomiędzy festiwalami opolskimi, ze wszystkich nurtów muzyki popularnej: od klasycznego popu do muzyki alternatywnej. Uhonorowani zostaną najważniejsi artyści minionego roku. Galę poprowadzą: Tomasz Kammel, Andrzej Krzywy, Ifi Ude.

Na scenie pojawią się tacy wykonawcy jak:
- Edyta Górniak,
- Sławomir,
- Kasia Kowalska,
- Margaret,
- Natalia Szroeder,
- Wanda i Banda,
- Gromee,
- Edyta Geppert,
- Kortez,
- Red Lips,
- Sarsa,
- Stanisława Celińska
- Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Reżyserem koncertu będzie Konrad Smuga.

Niedzielny wieczór dopełni niezwykle wzruszający koncert przebojów stulecia „PIOSENKA CI NIE DA ZAPOMNIEĆ”. Wezmą w nim udział gwiazdy polskiej piosenki - znakomici wokaliści, reprezentujący różne pokolenia polskich piosenkarzy. Artyści wykonają wyjątkowe aranżacje, niepowtarzalne interpretacje i międzypokoleniowe duety, a ich występy zachwycą kunsztem wokalnym. Do udziału w koncercie zaproszono artystów wszystkich pokoleń, których opolska publiczność doskonale zna i ceni.

Na scenie pojawią się:
- Edyta Górniak,
- Halina Mlynkova,
- Kombii,
- Natalia Szroeder,
- Katarzyna Cerekwicka,
- Sławomir Uniatowski,
- Natalia Sikora,
- Małgorzata Ostrowska,
- Daria Zawiałow,
- Rafał Brzozowski,
- Andrzej Krzywy,
- Andrzej Lampert,
- Marek Piekarczyk,
- De Mono,
- Beata Przybytek,
- Red Lips,
- Ryszard Rynkowski,
- Feel,
- Damian Ukeje,
- Łukasz Drapała,
- Ifi Ude,
- Katarzyna Moś,
- Łukasz Zagrobelny.

Koncert poprowadzi Artur Orzech, scenarzystami są: Dorota Szpetkowska i Bolesław Pawica, który jednocześnie wyreżyseruje ten koncert.

Wybuchowa mieszanka – Apteka, Jazz Band Młynarski-Masecki, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow i inni czołowi artyści polskiej sceny niezależnej wystąpią 11 czerwca podczas 4. dnia 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu na Scenie Alternatywnej TVP Kultura.

Po raz drugi, po sukcesie sprzed dwóch lat, w opolskim amfiteatrze zawita muzyka alternatywna w wykonaniu artystów zaproszonych przez TVP Kultura. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Katarzyna Nosowska, Pablopavo i Ludziki, Ballady i Romanse oraz Kortez.

W tegorocznym koncercie znajdzie się miejsce dla wykonawców rocka, jazzu, ambitnego popu i muzyki elektronicznej. Wystąpią Apteka, Jazz Band Młynarski-Masecki, Julia Marcell, Król, Pink Freud, Kasia Lins, Krzysztof Zalewski i Daria Zawiałow.

Zaproszenie TVP Kultura przyjęli:

Apteka – konsekwentnie wymykająca schematom, związana z trójmiejską sceną alternatywną od 1983 roku jedna z najważniejszych grup polskiej muzyki niezależnej. To stuprocentowo czysty rock’n’roll. Punk, który nie potrzebuje skórzanych kurtek, nabijanych ćwiekami pasów i irokezów, by burzyć i budować na nowo.

Jazz Band Młynarski-Masecki – założony przez Jana Młynarskiego i Marcina Maseckiego zespół to jedno z największych muzycznych zaskoczeń 2017, a to za sprawą połączenia klimatu międzywojennych dancingów i świeżego podejścia aranżacyjnego, które podbiło serca słuchaczy. W listopadzie ubiegłego roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana „Noc w wielkim mieście”.

Julia Marcell – piosenkarka, kompozytorka i mutliinstrumentalistka, która od ponad 10 lat pokazuje jak bezkompromisowo można łączyć muzykę alternatywną z przebojowością. Po raz pierwszy na małym ekranie wystąpi w akustycznym składzie, prezentując swoje dobrze znane utwory w nowych aranżacjach.

Król – Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Najpierw związany z zespołem Kawałek Kulki, później razem z Maurycym Kiebzakiem-Górskim współtworzył eteryczny duet UL/KR. Jego dwa solowe albumy „Nielot” i „Wij” oraz projekt „Kobieta z wydm” zostały entuzjastycznie przyjęte przez fanów i krytyków. Jest w stanie zahipnotyzować publiczność nawet krótkim występem.

Pink Freud – grający muzykę na pograniczu jazzu, punka i rocka z elementami drum’n’bass i jungle zespół założony został 20 lat temu przez basistę Wojciecha Mazolewskiego. Z okazji dziesiątej rocznicy wydania legendarnej płyty „Punk Freud” na jesieni 2017 roku grupa wydała koncertowy album "Punk Freud Army" będący hołdem dla polskiego punka.

Kasia Lins – obdarzona zmysłowym głosem młoda wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. Tworzy nostalgiczny alt pop z wpływami folku, rocka i soulu. W lutym 2018 roku wydała płytę „Wiersz ostatni”.

Krzysztof Zalewski – uznawany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce, multiinstrumentalista i kompozytor. Po wydaniu swojej debiutanckiej płyty zniknął na dziewięć lat, ale warto było czekać. Jego ostatni autorski album pt. „Złoto” spotkał się ze świetnym przyjęciem zarówno krytyków, jak i fanów.

Daria Zawiałow – młoda, poszukująca artystka, w swej twórczości oscylująca na granicy ambitnego popu i muzyki alternatywnej, w ekspresowym tempie zyskała uznanie nie tylko branży, ale i odbiorców. Zdobyła w tym roku Fryderyki w kategorii Debiut roku oraz Album roku - alternatywa za płytę „A kysz!”.

Koncert zakończy się występem Maćka Sienkiewicza – DJ-a, producenta, wydawcy, założyciela wytwórni Father And Son Records And Tapes (FASRAT).

Oprawę graficzną wydarzenia przygotowała Julia Mirny. Imprezę poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Marek Horodniczy.

Transmisja koncertu Scena Alternatywna na antenie TVP Kultura 11 czerwca o godz. 21:00 oraz na platformie TVP VOD. Retransmisja koncertu na antenie TVP1 11 czerwca o godz. 1:25.

Archiwum: Koncerty