Festiwal Opole 2018

bezchmurnie
Opole 11.2 °C

Program

Festiwal na facebook'u!

Opole '81 - festiwal symbol

Autor Redakcja

4 czerwca 2018 r. odbył się wernisaż „Opole 81”, która przypomni mieszkańcom Opola oraz turystom szczególną  atmosferę XIX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Było to wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względów artystycznych, ale i burzliwy czas w Polsce.

Rok 1981. Sytuacja gospodarcza w kraju stale się pogarsza, reglamentacja w sklepach prowadzi do kolejnych niepokoi społecznych. W tym trudnym dla Polaków czasie Opole decyduje się na organizację XIX Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Telewizja publiczna rezygnuje z roli współorganizatora festiwalu, ogranicza się wyłącznie do emisji imprezy. Miasto przejmuje na siebie w całości trud finansowania oraz przygotowania wydarzenia. XIX Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbywa się w dniach 25 - 28 czerwca 1981 roku, publiczność w amfiteatrze i przed telewizorami oglada koncerty: „Przeboje sezonu”, „Interpretacje” (zamiast „Debiutów”), „Maraton kabaretowy”, „Przeboje – Opole-81” oraz finałowy „Mikrofon i Ekran”.

Swój triumf święcą: Jan Pietrzak (Złota Karolinka za utwór „Żeby Polska była Polską”), Trzeci Oddech Kaczuchy (nagroda w konkursie „Interpretacje”) oraz Krystyna Prońko (Nagroda Dziennikarzy za „Psalm stojących w kolejce”). W trakcie festiwalu wyróżnieni zostają m.in.: Hanna Banaszak, Felicjan Andrzejczak, Jacek Kaczmarski i Przemysława Gintrowskiego. Misterem obiektywu zostaje znany z poznańskiego Kabaretu Tey Bohdan Smoleń. Opolskiemu festiwalowi towarzyszą wówczas imprezy odbywające się w Krapkowicach, Namysłowie, Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Zawadzkiem. 

Po zakończeniu festiwalu z zainteresowaniem wyczekiwano jubileuszowego XX KFPP, który miał odbyć się rok później. Ostatecznie w wyniku wprowadzenia w Polsce 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego, Komitet Organizacyjny KFPP w lipcu 1982 postanowił zrezygnować z organizacji kolejnej edycji festiwalu.

XX KFPP odbył się dopiero w 1983 roku (w dniach 30 czerwca – 3 lipca).
 
Wystawę, na którą złożą się unikalne zdjęcia, plakaty, grafiki oraz wydawnictwa okazjonalne będzie można oglądać do 9 lipca 2018 r. w centrum Opola (ul. Krakowska).