Festiwal Opole 2018

lekkie zachmurzenie
Opole 5.4 °C

Program

Festiwal na facebook'u!

Kora, Trójka i Debiuty - 30. urodziny Listy Przebojów

Autor Redakcja

Z okazji 30-lecia „Listy Przebojów Trójki” artyści koncertu na potrzeby opolskich debiutów przygotują swoje interpretacje największych hitów, które przez lata święciły sukcesy na liście. Ze specjalnym mini-recitalem wystąpi Kora, której piosenka pojawiła się w pierwszym, historycznym notowaniu Trójki.

KORA- Pierwsza dama polskiego rocka, fenomenalna wokalistka zespołu Maanam, autorka oryginalnych tekstów, piosenek i wierszy. Zadebiutowała w 1976 roku z zespołem Maanam. Już na samym początku kariery została uznana za niebywałe zjawisko wokalno-estradowe.
Kora ma na swoim koncie wiele nagród, szereg platynowych i złotych płyt, ponad 5000 zagranych koncertów w Polsce i za granicą, kilka milionów sprzedanych płyt, dziesiątki teledysków.
Jako pierwsza artystka w Polsce podpisała kontrakt ze światową wytwórnią – RCA i Fuego oraz wydała trzy płyty na europejskich rynkach.
Każda płyta Kory to wielkie przeboje z doskonałymi tekstami i świetną muzyką. Jest autorką około 100 przebojów. Do największych hitów należą m.in.: Boskie Buenos, Lucciola, To tylko Tango, Karuzela Marzeń, Kocham Cię Kochanie Moje, Szał Niebieskich Ciał, Lipstick on The Glass i wiele innych.
Jesienią 2011 roku pojawiła się premierowa płyta Kory pt: PING PONG. Już w pierwszych tygodniach od premiery płyta pokryła się złotem.
W 2011 roku z rąk Prezydenta RP Kora otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski: za zasługi dla kultury polskiej oraz za znaczące osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Agatha (Agata Rozumek) - to młoda autorka piosenek od 4 lat mieszkająca w Londynie. Do Polski artystka przyjechała w związku z konkursem młodych talentów organizowanym przez Empik, którego patronem była również radiowa Trójka. Szczególną uwagę jury konkursu, w skład, którego wszedł Piotr Metz, zwróciła śpiewająca gitarzystka, na scenie posługująca się pseudonimem Agatha. – Wśród prawie tysiąca nadesłanych nagrań od razu zauważyliśmy dziewczynę o fantastycznym głosie – mówił w audycji „Lista Osobista” Piotr Metz.

Cuba de Zoo - jeden z ulubionych młodych zespołów dziennikarzy Radiowej Trójki.
Ich utwory często goszczą na antenach Trójki, Jedynki, RDC, Radia Gdańsk, Radia Olsztyn, Radia Szczecin i wielu innych. Ten zespół to dowód na to, że do świadomości słuchacza można przebić się bez kontraktu płytowego, promocji, a nawet managera. Wystarczył upór artysty i chwytliwy refren utworu „Czarne Auto”, który latem 2010 roku pojawił się w rozgłośniach radiowych. Od tego momentu wiele się zmieniło – Cuba de Zoo związał się z wytwórnią Mystic Production, wydał debiutancki album Rozkaz i raczej nie ma powodów, by „widzieć to czarno”. Zespół jest obecnie w trakcie pracy nad nowym albumem, którego premiera przewidziana jest na jesień tego roku.
Na czele zespołu stoi Kuba Podolski, wokalista i gitarzysta znany dotychczas z formacji Triquetra. Ponadto w składzie Cuba de Zoo znaleźli się artyści występujący niegdyś pod nazwą Popcore.

Marta Król - Urodzona 17 czerwca 1986 w Rudzie Śląskiej, wzrastała w rodzinie o muzycznych tradycjach. Wykształcona w klasie altówki, równocześnie uczęszczała do Prywatnej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Nice Noise w Katowicach, w klasie wokalu Danuty Bogus-Sendeckiej. Laureatka ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali wokalnych. Latem roku 2010 w swoim rodzinnym mieście wystąpiła u boku Michała Urbaniaka w ramach trasy z cyklu Urbanator. Rok 2011 zaowocował wydaniem debiutanckiego krążka The first look. Najbliższe jej style to przede wszystkim jazz, soul gospel oraz tzw. easy listening. Z zawodu także filolog, absolwentka wydziału italianistyki Uniwersytetu Śląskiego. Nominowana do nagrody Fryderyk 2012.

Sinusoidal - to duet Michała Siwaka i Adrianny Styrcz. Stylistycznie to podszyty elektroniką rozbujany ocean brzmień dopełniony falą raz lirycznych, a kiedy indziej zawadiackich wokali Ady. Muzycy inspirują się nu-jazzem, trip-hopem, ambientem, downtempo czy synth-popem. Zarówno EP-ka, jak i krążek pt. „Out Of The Wall, które ukazały się na jesieni 2011 r. wzbudziły duże zainteresowanie.

Janek Samołyk - to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Występuje od 2008 roku. Od tamtej chwili m.in. zwyciężył w konkursie debiutów na OFF Festivalu 2009, nagrał debiutancki album „Wrocław”, a singiel „Piosenka o pointach” promujący płytę zagościł na Liście Przebojów Trójki. Jego muzykę najczęściej opisuje się, jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Wśród inspiracji wymienia on takich wykonawców, jak m.in. The Beatles, The Smiths, Blur, Marek Grechuta czy Marek Jałowiecki.

Grupa The Washing Machine, nie zważając na panujące trendy muzyczne, od kilku lat konsekwentnie udowadnia, że na polskiej scenie jest miejsce na bezkompromisowy rock and roll. Na swoim koncie odnotowali występy na Festiwalach w Jarocinie, Pepsi Vena Festival, Red Bull Tourbus, Maj Music Festival, Przystanek Woodstock czy supporty przed takimi zespołami jak The Subways, Glasvegas, Ulterior.
W 2010 roku jako jedyny polski zespół wzięli udział w koncertach organizowanych przez brytyjskie wytwórnie muzyczne i media, których celem było zaprezentowanie młodych, obiecujących zespołów. W ramach trasy „UK Promo Tour” wystąpili w Londynie (O2 ACADEMY) oraz Liverpoolu (kultowy Cavern Club), skąd przywieźli entuzjastyczne recenzje.
The Washing Machine to nie tylko spece od rockandrollowego hałasu, ale także doskonali taperzy potrafiący wprowadzać nastrój grozy. Przy współpracy z łódzkim kinem Cytryna przygotowali autorską muzykę do niemego filmu „Gabinet Doktora Caligari”. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, co zaowocowało wydaniem ścieżki dźwiękowej do filmu i licznymi pokazami w całej Polsce.
Pełnowymiarowy debiut The Washing Machine zatytułowany „Into the Sun” ukazał się nakładem Polskiego Radia w listopadzie 2011 roku. Album, na którym muzycy sprytnie łączą drapieżne granie z taneczną melodyjnością, promuje singiel „The Hallow”.
Patronat medialny nad wydawnictwem objęła Radiowa Trójka.
Adrian Szymajda – gitara

Joanna Kondrat - zwyciężczyni najważniejszych festiwali piosenki autorskiej w Polsce, m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej w Warszawie. Nagrodzona nagrodą specjalną Estrady Polskiej w Opolu za interpretację utworów Marka Grechuty. Współtworzy projekty muzyczne, aranżując partie wokalne oraz tworząc teksty piosenek.
Od roku 2009, we współpracy z Filharmonią Łódzką, współtworzy projekt „Chopin. Powroty”. Prezentuje pieśni Fryderyka Chopina w jazzowych aranżacjach.
Niedawno wydała debiutancką płytę Samosie, która zebrała kilkadziesiąt znakomitych recenzji i zyskała uznanie nawet najbardziej wybrednych krytyków muzycznych. Nagrywa ze znakomitymi instrumentalistami. Ceniona za wszechstronność, nie ogranicza się do jednego gatunku muzycznego. Znana słuchaczom Polskiego Radia za sprawą emisji utworów singlowych pt. „Kawa” i „Będę obok”.

Piotr Jurkowski z zespołem Sam Wiesz Kto (Laureat konkursu MOK w Opolu)
Piotr Jurkowski – organizator reggae festiwalu na Opolszczyźnie. Śpiewał w Szansie na Sukces, Bitwie na Głosy, w chórkach u Maryli Rodowicz, Drupiego, wokalista Opole Gospel Choir.
Przygodę ze śpiewaniem rozpoczął 4 lata temu, podobnie jak Edyta Górniak w Opolskim Studio Piosenki. Później sukcesy zaczęły przychodzić hurtowo:
- laureat Szansy na Sukces w odcinku z Urszulą,
- udział w programie Bitwa na Głosy w drużynie Edyty Górniak, gdzie podczas 5 odcinków, w których wystąpili miał najwięcej, bo aż 4 solówki,
- laureat konkursów, m.in. I miejsce w konkursie Stare po Nowemu w Strzelinie, czy Nocne Śpiewanie w Opolu,
Od niedawna pracuje z zespołem Sam Wiesz Kto nad autorską płytą oraz wspólnie z władzami Kluczborka oraz Stowarzyszeniem Artis Actiones organizuje V już edycję Stolica Reggae Festiwal, którego jest pomysłodawcą. Dwukrotnie wyróżniony w eliminacjach do opolskich Debiutów.