Festiwal Opole 2018

lekkie zachmurzenie
Opole -1.5 °C

Program

Festiwal na facebook'u!

49. KFPP to już historia

Autor Redakcja

Późną nocą zakończył się 49. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Ostatnimi na Opolskiej scenie byli artyści z grupy Stanisława Tyma, którzy rozbawiali publiczność w amfiteatrze i przed telewizorami.

49. KFPP to już historia

Podczas wczorajszego konkursu SuperPremier bezkonkurencyjnie wygrał zespół Enej, który otrzymał również SuperNagrodę iTVP-HD. SuperNagroda Super Expressu dostała się w ręce duetu Kindla&Kupicha. Dla Marcina Kindli był to pierwszy występ na scenie opolskiej jako wokalista. Jak sam mówi – Jest to zaszczytne grono, prestiżowe nawet i moja obecność tutaj jest dość szokująca i czuję się troszeczkę jak taki mały pikuś, ale może ten pikuś urośnie za moment. Kolejnym nagrodzonym został Łukasz Zagrobleny – SuperNagroda Radiowej Jedynki. Janusz Radek wystąpił w konkursie SuperPremier z piosenką ,,Ukochana żegnam Cię’’. Co prawda nie wygrał żadnej nagrody, ale zapytany o to, czym jego utwór wyróżnia się od innych mówi – Może to być piosenka, która przetrwa dłużej niż jeden sezon. Jest festiwalowa, to najlepszy przykład piosenki estradowej, niepretensjonalnej, piosenki, która nie wpisuje w siebie żadnej ideologii. Prosty przekaz i wyraźna puenta.

SuperJedynki również dostarczyły wielką dawkę emocji. Walka była zacięta. Statuetka w kategorii SuperAlbum oraz SuperArtystka trafiła do Sylwii Grzeszczak. Natomiast SuperArtystą został Sebastian Karpiel – Bułecka, który wraz z zespołem został uhonorowany głosami widzów SuperJedynką w kategorii SuperPrzebój. SuperZespołem został Blue Cafe, jednak wielkie owacje zyskał Gienek Loska, który zaśpiewał „W jedną stronę bilet” pośród widzów znajdujących się w amfiteatrze.

Podczas drugiego koncertu wręczone zostały również nagrody dodatkowe. Jedną z nich była Nagroda Dziennikarzy i Fotoreporterów Akredytowanych przy 49. KFPP, która trafiła w ręce Ani Rusowicz. Grand Prix 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu odebrał Jerzy Derfel.

Festiwal zakończył się śmiechem i zabawą. W koncercie Kabaret-TYM i SuperTeam wystąpiła plejada gwiazd, m.in. Krystyna Janda, Janusz Gajos, Maciej Stuhr.