Festiwal Opole 2018

lekkie zachmurzenie
Opole -1.5 °C

Program

Festiwal na facebook'u!

Premiery

Autor Redakcja

REŻYSERIA: MACIEJ SOBOCIŃSKI

PROWADZĄCY: MACIEJ KURZAJEWSKI

 

STANISŁAWA CELIŃSKA & LOS LOCOS –”ATRAMENTOWA RUMBA”

Smaczku wspólnemu występowi Stanisławy Celińskiej & Los Locos dodaje fakt, że dokładnie 40 lat temu ta wyśmienita aktorka zadebiutowała jako piosenkarka na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej – Opole 1969 utworem „Ptakom podobni”, za którą przyznano jej wyróżnienie oraz nagrodę za debiut. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi Maryla Rodowicz, Trubadurzy, Magda Umer, Irena Santor i Filipinki.

STANISŁAWA CELIŃSKA

Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, która mimo wszechstronnego talentu i różnorodności kreowanych postaci, szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim z charakterystycznych ról i epizodów komediowych. W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie              z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio i Kwadrat. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie pracuje na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Udało jej się zaliczyć jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w historii kina, u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie).   W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Jedną z jej ostatnich kreacji filmowych była wyróżniona kolejną nominacją do Orła rola w „Południe - Północ” (2006) Łukasza Karwowskiego. Słynie także ze znakomitych ról teatralnych. W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

LOS LOCOS

Zespół grający nie tylko muzykę latynoamerykańską powstał latem 2003 roku w Poznaniu z inicjatywy muzyka i kompozytora Macieja Muraszko, producenta muzycznego Grzegorza Stasiuka oraz utalentowanego latynoskiego wokalisty – Jorge Ortegi Estrady. Od samego początku do współpracy z Los Locos zapraszano najlepszych muzyków z całej Polski. Aktualnie zespół przygotowuje specjalny projekt z udziałem orkiestry symfonicznej - „Symfoniczna Fiesta”. Projekt ten to mozaika różnorodnych utworów, które wyszły spod pióra znanych i uznanych twórców na przestrzeni prawie 100 lat, takich jak: Carlos Gardel, Pablo Beltran Ruiz czy Osvaldo Farres, które na co dzień mają w swoim repertuarze największe gwiazdy światowej rozrywki, m.in. Frank Sinatra, Dean Martin, Jennifer Lopez, Ricky Martin, Robbie Williams, Celia Cruz, Omara Profundo, czy Andrea Bocelli. Do tego dochodzą najnowsze kompozycje zespołu. Przygotowywany materiał zostanie wydany na płycie już tej jesieni.

Z uwagi na klimat „Atramentowej rumby”, podczas Koncertu Premier w Opolu, na scenie wraz ze Stanisławą Celińską wystąpią w zestawie specjalnym: Jorge „COCO” Ricardo Ortega Estrada – marakasy, Arturo Lopez Chavez - bongosy, Grzegorz Stasiuk – piano, Andrzej Laskowski – kontrabas, Andrzej Mazurek – conga i Maciej Muraszko - akordeon.

ZESPÓŁ THE CUTS – „POKÓJ NA JEDNĄ NOC”

Zespół powstał w Pile, w roku 2006. The Cuts to kwartet w składzie: Przemek Zdunek – śpiew, gitara, Tom Horn – syntezatory, Pan TT – gitara, Szymon Woźniak –  perkusja. Chłopcy tworzą muzykę, którą można określić mianem elektro - pop. Po dwóch latach prób i pracy nad repertuarem, w styczniu 2008 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią SP Records. Jej efektem jest wydany w tym roku debiutancki album „Syreny nad miastem”. Muzyka zespołu łączy w sobie żywe, gitarowe granie z nowoczesną elektroniką i soczystym brzmieniem analogowych syntezatorów. Nad wszystkim panuje charakterystyczny, niski głos Przemka Zdunka.

The Cuts sporo koncertuje, zarówno na scenach klubowych, jak i przed wielotysięczną publicznością. W ubiegłym roku zespół wystąpił na festiwalu TOP Trendy.

Piosenka „Pokój na jedną noc” promuje debiutancki album zespołu.

CANDY GIRL (Barbara Hetmańska) - „YEAH!”

Pod pseudonimem CANDY GIRL kryje się piosenkarka z Katowic BARBARA HETMAŃSKA. Urodziła się w 1986 roku i wychowywała w domu pełnym muzyki klasycznej, klasycznego rocka i jazzu. Później poznała i polubiła hip hop, elektronikę i szeroko pojętą muzykę klubową. Większość wolnego czasu wypełnia jej tworzenie muzyki oraz fotografia, która jest jej drugą pasją. Barbara Hetmańska od najmłodszych lat uczęszczała na lekcje muzyki i już wtedy miała pierwsze muzyczne sukcesy. W wieku 5 lat wygrała Festiwal Piosenki Dziecięcej. W 2001 i 2002 roku zajęła I miejsca w konkursie piosenki angielskiej w Katowicach. Basia została laureatką Festiwalu Młodych Talentów, który odbył się w 2004 roku w Katowicach oraz rok później na Festiwalu Talentów Niezwykłych – „Uwaga Talent”. Współpracowała ze śląską sceną hip hopową, pojawiała się gościnnie na płytach oraz koncertach. W 2006 podpisała kontrakt z wytwórnią fonograficzną, od początku 2008 roku regularnie koncertuje, aktywnie działa na polskiej scenie klubowej. Pierwszym singlem promującym nadchodzący album CANDY GIRL jest cover Izabeli Trojanowskiej „Wszystko czego dziś chcę”. Nagranie odniosło spory sukces u polskich djów – dotarło do pierwszej dziesiątki POLISH DJ CHARTS. CANDY GIRL współpracuje z czołówką polskich i zagranicznych przedstawicieli sceny klubowej. Nagrała kilka singli z polskimi dj’ami, a wielu z nich zrobiło dla niej specjalne remiksy.

ZESPÓŁ FREEDOM – „CUD CYWILIZACJI”

Zespół powstał pod koniec 2007 roku i składa się z muzyków grających wcześniej w innych zespołach.  „Znaliśmy się od lat, graliśmy ze sobą w różnych kapelach, w końcu postanowiliśmy zrobić coś razem i poczuć się „wolni”… Po licznych naradach, spotkaniach i ustaleniach dotyczących brzmienia zespołu zapadła decyzja… GRAMY!”  Dość szybko pojawiły się pierwsze kompozycje Michała Sitarskiego i Piotra Winnickiego, które zostały zaakceptowane przez resztę zespołu. Brakowało tylko tekstów. W maju 2008 roku zespół zaprosił do współpracy Andrzeja Mogielnickiego, z którym pracuje nad pierwszą płytą. Nagrania są na ukończeniu, trwają ostatnie poprawki i mastering. Płyta powinna się ukazać pod koniec tego roku. Zespół Freedom gra w składzie: Kuba Jabłoński – perkusja, Michał Sitarski – gitara, Michał Grott - gitara basowa, Piotr „Vino” Winnicki – gitara                   i Łukasz GALL Gałęziowski – śpiew.

MAREK JACKOWSKI & GOODBOYS – „KOCHAJ MNIE I DAJ MI SIEBIE”

Zespół powstał z inicjatywy Marka Jackowskiego – kultowego kompozytora, wokalisty i gitarzysty zespołu Maanam. Grupę tworzą doświadczeni muzycy, których kariera artystyczna budzi szacunek. Skład The Goodboys: Marek Jackowski – śpiew, gitara, Janusz Yanina Iwański – śpiew, gitara, Giovanni Dominici – śpiew, instrumenty klawiszowe, Marcin Lamch – gitara basowa, Andrzej Ryszka – perkusja, Cezary Kaźmierczak – instrumenty klawiszowe  i Zuzanna Iwańska – chórki, instrumenty smyczkowe.

Marek Jackowski podczas studiów grał w latach 1965-67 w łódzkiej grupie „Impulsy”. Grupę tę przekształcił potem we własny zespół Vox Gentis. Zamieszkał w Krakowie, gdzie nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami i zespołem „Anawa”. W latach 1971 – 1975 grał w zespole „Osjan”. W grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół „Maanam”. Po wielu zmianach personalnych skład tej grupy ustalił się w roku 1979, a zespół udanie zadebiutował jako grupa rockowa. Jackowski stał się głównym kompozytorem repertuaru zespołu. Współpracował też m.in. z Johnem Porterem. Prowadził również autorski projekt Złotousty i Anioły. W 1991 roku ponownie został liderem grupy „Maanam”. Nagrał też dwa solowe albumy: No1 (1994) oraz Fale Dunaju (1995).

Gitarzysta Janusz Yanina Iwański swą muzyczną przygodę rozpoczął w roku 1970 w Częstochowie. Podczas nauki w średniej szkole muzycznej (w klasie kontrabasu) zainteresował się muzyką jazzową. W 1977 założył z Krzysztofem Majchrzakiem i Czesławem Łękiem zespół, nazwany później „Tie Break”. W 1980 r. zespół wygrał festiwal Jazz Juniors. Wielki sukces przyniosła mu współpraca ze Stanisławem Sojką. Duet „Soyka - Yanina” , który powstał w 1988 r., zaowocował wieloma płytami oraz przebojami. W 1995 r. pojawiła się pierwsza solowa płyta Yaniny „Portret wewnętrzny”. W 1998 Yanina zaprosił do współpracy młodych muzyków, tworząc kwartet jazzowy „YANINA i KaPeLa”. Od 1999 roku koncertował z grupą „Drum Freaks” Milo Kurtisa, z kolei od roku 2003 grał w zespole Maanam.

Marcin Lamch – basista, absolwent liceum muzycznego w Częstochowie. Współpracował lub współpracuje m.in. z Andrzejem Przybielskim, Yaniną Iwańskim, Wojciechem Konikiewiczem, Adamem Rogersem, Chromosomos, duetem Lipnicka & Porter, Voo Voo, Martyną Jakubowicz, Marcinem Pospieszalskim, i Mateuszem Pospieszalskim.

Andrzej Ryszka - perkusista, współpracował między innymi z zespołami Krzak, Tie Break i Voo Voo oraz muzykami: Tomaszem Stańką, Ryszardem Riedlem, Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. Od wielu lat mieszka w Kanadzie. Koncertuje i współpracuje z muzykami amerykańskimi. Ma na swym koncie szereg wydanych na całym świecie płyt. Od lat jest uznawany za jednego z najlepszych polskich perkusistów.

Cezary Kaźmierczak – z wykształcenia historyk, absolwent uniwersytetu w Olsztynie. Pierwszym zespołem, w jakim zdobywał szlify była „Epidemia” (m.in. JAROCIN 94). Następnie współpracował z zespołem „Ampha Romeo”, „Big Day” (płyta „6”). Obecnie współtworzy zespół „Harlem”. Od końca lat 90-tych na stałe związany z zespołem „Maanam”, z którym zagrał dotychczas kilkaset koncertów i nagrał kilka płyt.

ZOFIA KARBOWIAK (ZoSia) – „MOGĘ”

Piosenkarka, producentka, instrumentalistka, urodzona w 1980 roku w Koszalinie. Tam ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. W roli „cudownego dziecka” występowała na lokalnych scenkach. Jako nastolatka występowała już prawie zawodowo na scenach muzycznych Koszalina. Kilka lat później nawiązała współpracę z Yarem, u którego gościnnie wystąpiła na płycie „Olewka”. Współpracowała też krótko z Liroyem.

Wyjechała do Danii, gdzie, za namową przyjaciół, rozpoczęła działalność artystyczną. W roku 2007 ZoSia została zauważona przez Jasona Schaffa - basistę i wokalistę legendarnego zespołu „CHICAGO”. Będąc pod wrażeniem autorskiej produkcji ZoSi Jason zaproponował jej współpracę. Owocem tego jest piosenka „WHEN” z debiutanckiej płyty S.I.N.G. Większość instrumentów na tej płycie ZoSia zaaranżowała i nagrała osobiście. Debiutancka płyta ZoSi jest przekrojem różnych stylów muzycznych. Debiutancki album Zosi został wydany w USA. Obecnie artystka pracuje nad repertuarem do kolejnej, polskojęzycznej płyty.

K.A.S.A – „POWIEDZ, GDZIE JESTEŚ”

Krzysztof Kasowski – raper i kompozytor, wokalista i producent muzyczny. Niepokorny lider kieleckiej sceny muzycznej, założyciel „Kapeli z Miasta Kielce”. Debiutował w roku 1990 w zespole punk-rapowym „Zespół Downa”,  z którym podpadł w Jarocinie za wulgarne teksty piosenek. W 1996 roku rozpoczął solową karierę jako K.A.S.A., podpisując kontrakt z wytwórnią płytową BMG i wydając album Reklama. Płyta osiągnęła duży sukces, m.in. dlatego, że był na niej przebój „Sex i Kasa”, nagrany w duecie z Marylą Rodowicz. Krzysztof Kasowski otrzymał wówczas liczne nagrody: Indywidualność Roku (1996), Dance Music Awards za debiut roku (1996) oraz nominację do Fryderyka (1996) w kategorii muzyki tanecznej. W następnym roku wydał kolejną płytę zatytułowaną Prezes Kuli Ziemskiej, a w 1998 r. album K.A.S.A. nr 3, za który w 1999 otrzymał Fryderyka            w kategorii Album roku – dance & techno.

MACIEJ MALEŃCZUK – „NIEWIELE CI MOGĘ DAĆ (NA PRÓŻNO WYPŁAKUJESZ OCZY)”

Uliczny bard, lider polskiej sceny alternatywnej, gwiazda, w końcu juror polskiej edycji Idola … muzyczny kameleon. Jedna z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych postaci polskiej sceny muzycznej. Zdaniem wielu krytyków i publiczności to jedyny polski artysta potrafiący grać rock’n’rolla. Są też tacy, którzy twierdzą, że jest jedynym godnym uwagi kontynuatorem tradycji gitarowej awangardy. Wszyscy są jednak zgodni co do jednego – Maleńczuk jest bezdyskusyjnie jednym z najwybitniejszych polskich autorów tekstów. Nikt też nie ma specjalnych wątpliwości, że jest jedną z najbarwniejszych i najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej.

Wszechstronnie uzdolniony od lat z sukcesem realizuje swoje pasje - lider i wokalista zespołów Pudelsi (do 2005), Homo Twist, Pan Maleńczuk oraz solowego projektu Cantigas De Santa Maria, czy ostatniego projektu pokrytego platyną Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing. Kompozytor (jest autorem muzyki większości utworów), aktor (doskonałe kreacje w teledyskach, aktor w spektaklu teatralnym „Mistrz i Małgorzata”), poeta (autor wydanego w 2003 roku poematu satyrycznego „Chamstwo w Państwie”).

Jego działania artystyczne wielokrotnie zostały docenione i nagrodzone. Jest zdobywcą nagrody za kreację aktorską na festiwalu wideoklipów Yach Film 2003. Otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za projekt solowy – płytę Pan Maleńczuk. Jego solowy projekt Homo Twist otrzymał aż 5 nominacji do Fryderyków. Premierowa piosenka to zapowiedź nowej studyjnej płyty Macieja Maleńczuka z zespołem Psychodancing, która ukaże się jesienią tego roku.

MEZO I KASIA SKRZYNECKA – „OPLUJ.PL”

MEZO

Raper, autor tekstów. Muzyką zajmuje się od połowy lat 90-tych, nagrywając płyty pod szyldem Lajner. Jego twórczość to pozytywna odmiana hip-hopu z elementami popu. Nagrał dotychczas trzy oficjalne płyty. Pisze zarówno motywacyjne i zaangażowane społecznie utwory, jak również refleksyjne oraz rozrywkowe. Poza działalnością artystyczną studiuje politologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Hobby to sport, głównie piłka nożna (były piłkarz Lecha Poznań w zespołach juniorskich) i tenis. Za swój duży wyczyn uważa ukończenie poznańskiego maratonu w roku 2002 z czasem 3 godz. 54 min. i zdobycie góry Kilimandżaro (5985 m n.p.m.) w 2007. Ma żonę Sandrę i córeczkę Zuzię.

KATARZYNA SKRZYNECKA

Aktorka i piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Absolwentka szkoły muzycznej II stopnia oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Jeszcze jako studentka rozpoczęła pracę zawodową na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jednocześnie koncertowała z towarzyszeniem fortepianu lub tria jazzowego, śpiewając standardy            i własne kompozycje. Ma w swoim dorobku udział w wielu muzycznych programach i koncertach telewizyjnych.            W tym samym czasie zaczęła odnosić sukcesy jako aktorka, grając w filmach i Teatrze Telewizji. W 1993 roku otrzymała prestiżową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego przyznawaną młodym aktorom za wybitną indywidualność. W latach 1993 - 2004 grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie, od roku 1996 gra również stale w warszawskim Teatrze Komedia. Konsekwentnie godząc pracę aktorki z pracą muzyczną, zagrała dotychczas w wielu filmach fabularnych oraz chętnie oglądanych serialach TV.

Podpisany w 1997 roku kontrakt z wytwórnią fonograficzną zaowocował wydaniem przez Artystkę trzech płyt. Pierwszy album pt. „Pół księżyca” ukazał się we wrześniu 1998 roku i był utrzymany w poetyckim, nastrojowym klimacie. Artystka sama napisała większość tekstów piosenek, skomponowała również muzykę do kilku utworów. Od 1998 roku Kasia koncertuje z własnym zespołem muzycznym pod kierownictwem Jacka Piskorza. Jacek Piskorz i Paweł Dampc są także producentami i aranżerami kolejnych dwóch albumów piosenkarki: płyty „Oszaleli Anieli” z 1999 roku oraz „Kameleo” z roku 2002. „Kameleo” to piosenki nowoczesnej, ambitnej kobiety, pełnej dynamizmu i niezależnej siły, a jednocześnie kobiecej, zmysłowej i romantycznej.

W 2005 roku ukazał się album „KOA”, a na nim między innymi trzy znakomite duety Kasi Skrzyneckiej z Gordonem Haskellem, Mietkiem Szcześniakiem oraz Liroy'em. Kasia, zapraszana często przez Polonię, koncertuje m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Szwecji i Australii. Obecnie Katarzynę Skrzynecką można oglądać w kilku spektaklach na scenach teatrów „Komedia” oraz „Bajka”, w telewizyjnym serialu „Kopciuszek” oraz w programie TVN „Taniec z gwiazdami”.

ZESPÓŁ PECTUS – „ŻYCIE NA DYSTANS”

Zespół powstał wiosną 2005 w Rzeszowie. Jest finalistą Konkursu Debiuty 44 KFPP Opole 2007, zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” Rzeszów 2006. W styczniu 2007 zespół wydał promocyjny mini-album. Kolejne nagrania zespołu powstają przy współpracy z producentem Tomkiem Bonarowskim. Jako jeden z pierwszych utworów wyprodukowany został m.in. „To, co chciałbym ci dać”, który zdobył popularność w 2008 roku. Był jednym z najczęściej granych utworów w polskich stacjach radiowych.                W czerwcu 2008 PECTUS z piosenką „To, co chciałbym ci dać” głosami jury wygrał w polskim półfinale Sopot Festival i reprezentował nasz kraj w konkursie międzynarodowym. Wykonanie konkursowej piosenki znalazło uznanie publiczności, która przyznała zespołowi Słowika Publiczności Sopot Festival 2008.

W roku 2009 zespół PECTUS wydał pierwszą płytę, którą wypełniają kompozycje i teksty lidera grupy Tomka Szczepanika. Debiutancki album „PECTUS” jest dopracowany pod względem brzmieniowym i kompozytorskim. To porcja gitarowej muzyki, w której nie brakuje melodii, a charakterystyczny głos Tomka uzupełnia to we wspaniały sposób.

ZESPÓŁ PIN – „KONSTELACJE”

Zespół, którego twórczość oscyluje wokół delikatnego i melodyjnego pop-rocka. To projekt stworzony przez trzech przyjaciół: wokalistę Andrzeja Lamperta, klawiszowca Aleksandra Woźniaka i gitarzystę Sebastiana Kowola. Andrzej Lampert uznawany jest dziś za jednego z najlepszych wokalistów młodego pokolenia. Grupa PIN ma na koncie wiele sukcesów. Ich debiutancki album „0001” ukazał się w 2005 roku i został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych jak i fanów dobrego, pop-rockowego grania. Najnowszy album PIN z pewnością zapadnie wszystkim w pamięć: „Muzykoplastyka” to obrazy z ich życia, namalowane dźwiękami. Płytę promują single „Niekochanie” oraz „Pójdę pod wiatr”. W Opolu zespół „PIN” wystąpi w koncercie premier z piosenką zatytułowaną „Konstelacje” oraz w koncercie Superjedynki, startując w kategorii „Zespół”.

PINNAWELA (PAULINA PRZYBYSZ) – „PRZECZUCIE”

Paulina Przybysz, połowa siostrzanego duetu „Sistars”, prezentuje swoje najnowsze wcielenie  - projekt Pinnawela. Jej solowa  płyta  „Soulahili” wydana  pod  nowym pseudonimem  to muzyczne odzwierciedlenie tego, co dzieje się w duszy i sercu Pauliny. Na „Soulahili” znalazło się dużo inspiracji i odniesień do twórczości artystów, których Paulina ceni i słucha na co dzień. Jednak utwory autorstwa Pauliny zamiast kopiować czy naśladować styl mistrzów, są w pełni oryginalne i doskonale pokazują silną osobowość i świeżość spojrzenia młodej wokalistki. Paulina śpiewa o uczuciach i emocjach, które są bliskie młodej kobiecie, ale również o sprawach bardziej uniwersalnych i globalnych, z którymi każdy może się identyfikować. Od najmłodszych lat zasłuchiwała się w muzyce Elli Fitzgerald, Billie Holiday, Sarah Vaughan czy Louisa Armstronga. Ukończyła podstawową szkolę muzyczną w klasie wiolonczeli, ale to śpiewanie okazało się jej prawdziwą pasją. Piosenka „Przeczucie” zakwalifikowana do Opolskich Premier jest zapowiedzią drugiej solowej płyty w dorobku artystki.

ZESPÓŁ REZERWAT – „TWOJE CZARY”

Legendarna grupa rockowa, założona w 1981 roku w Łodzi. Jeden z najpopularniejszych zespołów lat 80-tych i 90-tych. Czołową postacią grupy jest jej założyciel i autor większości materiału Andrzej Adamiak - kompozytor, autor tekstów, producent, wokalista i gitarzysta basowy. „Rezerwat” to przede wszystkim jego kultowe piosenki sprzed lat, takie jak „Obserwator”, ,,Zaopiekuj się mną’’, „Parasolki” czy ,,Kocha Ciebie niebo’’. Zespół ma na swoim koncie ponad 500 tysięcy sprzedanych płyt, ponad milion składanek z ich utworami znajduje się w naszych domach.

„Rezerwat” ma też oblicze współczesne. Obok Andrzeja Adamiaka w zespole grają dziś: perkusista Paweł Stępień, gitarzysta Bartek Szymański i klawiszowiec Piotr Goliat. Zespół przygotował nową płytę zatytułowaną „Dotykaj”. Jej premierę zaplanowano na tegoroczną jesień. Szlifowanie materiału trwało prawie dwa lata. Muzycy poświęcili sporo czasu na znalezienie właściwego klimatu i charakterystycznego brzmienia. Grupa już prezentuje na koncertach swój nowy materiał i spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

RYSZARD RYNKOWSKI – „LEŻĘ SOBIE”

Wokalista, kompozytor i pianista. Edukację muzyczną rozpoczął w Elblągu, gdzie później muzykował w zespołach amatorskich. W 1973 roku przyjechał do Warszawy.  Współpracował tu m.in. z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku. W latach 1977-1978 był pianistą Grupy Bluesowej Gramine oraz śpiewał w zespole Victoria Singers. Niebawem zespół ten przekształcił się  w bardzo popularną grupę wokalną VOX. Rynkowski był kompozytorem zdecydowanej większości przebojów tego zespołu.

W roku 1987 Ryszard Rynkowski rozpoczął karierę solową, nagrywając sporo udanych albumów. Wygrywał wielokrotnie konkursy opolskich festiwali piosenki: w latach1979, 1989, 1990 i 1994. Współautorem sukcesów kompozytora i wykonawcy jest Jacek Cygan, autor niemal wszystkich tekstów, które śpiewa Ryszard Rynkowski. Piosenkę „Leżę sobie” także napisał ten tandem.

JUSTYNA STECZKOWSKA – „TANGO”

Piosenkarka, skrzypaczka, prezenterka programów telewizyjnych. Pochodzi z wielodzietnej muzykalnej rodziny. Zadebiutowała w programie telewizyjnym Szansa na sukces, gdzie przebojowo wykonała utwór Boskie Buenos z repertuaru grupy Maanam. W roku 1994 zdobyła Grand Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, rok później tryumfowała na Festiwalu Państw Bałtyckich w Karlshamn. Reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie z piosenką Sama, w którym zajęła 18 miejsce. Wystąpiła także na Sopot Festival, przedstawiając w konkursie piosenki Dziewczyna szamana i Wrogu mój oraz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując Samą i Własne korytarze. W tym samym roku nawiązała współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem nagrała debiutancką płytę Dziewczyna szamana. Tytułowy utwór z tego albumu uznano w wielu plebiscytach za Przebój Roku, a sam album, wydany na początku 1996 roku, zyskał miano potrójnej platynowej płyty. Justyna Steczkowska została wyróżniona nagrodą muzyczną Fryderyk '96 w pięciu kategoriach. Otrzymała także statuetkę Wiktora '96 w kategorii najlepszej piosenkarki i artystki estrady. Wydana w 1997 roku druga płyta zatytułowana Naga również osiągnęła status platynowej płyty. W 1999 roku zagrała główną rolę Teresy w filmie „Na koniec świataMagdaleny Łazarkiewicz u boku Aleksandra Domagarowa.

Fonograficzny dorobek Justyny Steczkowskiej jest imponujący: na przestrzeni 14 lat (1996 – 2009) artystka wydała jedenaście bardzo różnorodnych i zawsze interesujących albumów.  Płyta Dzień i Noc (2000), to m.in. teksty Edyty Bartosiewicz i Kasi Nosowskiej. Album Mów do mnie jeszcze z 2001 roku to kompozycje napisane do poezji Williama Szekspira, Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wydana w roku 2002 płyta Alkimja nawiązuje do kultury żydowskiej i zawiera utwory śpiewane po hebrajsku, aramejsku oraz w językach ladino i jidisz. Za tę płytę Justyna Steczkowska otrzymała Fryderyka w kategorii Album roku etno/folk. Album Femme Fatale z roku 2004 prezentuje znane utwory poprzednich dekad w nowych aranżacjach oraz trzy premierowe piosenki. Kolejnym albumem była płyta Daj mi chwilę, wyprodukowana przez Bogdana Kondrackiego. I ten krążek zdobył tytuł Platynowej Płyty. W ubiegłym roku ukazał się album Puchowe kołysanki  a wiosną 2009 wyszła płyta To mój czas. W roku 2007 Justyna Steczkowska ponownie została laureatką Wiktora w kategorii Gwiazda piosenki i estrady.

ANIA WYSZKONI – „CZY TEN PAN I PANI”

Od trzynastu lat wokalistka zespołu „Łzy”, z którym nagrała sześć albumów. Po latach sukcesów z zespołem, który oczywiście nadal działa, Ania wydaje swój pierwszy solowy album „Pan i Pani”. Pierwszą piosenką promującą ten krążek jest utwór „Czy ten pan i pani” – radosna, melodyjna propozycja na nadchodzące ciepłe miesiące. Z tą piosenką Ania Wyszkoni zakwalifikowała się do koncertu Premier KFPP Opole ’09. Na swojej pierwszej solowej płycie Ania Wyszkoni ukazuje zupełnie nową twarz. Jest to dojrzałe, eleganckie i kobiece wcielenie Ani, zarówno muzycznie, jak i wizerunkowo. Producentem muzycznym materiału jest Bogdan Kondracki, wśród autorów znaleźli się m.in.: Mikis Cupas, Wojciech Klich, Ania Dąbrowska, a także sama Ania Wyszkoni, która jest również autorką większości tekstów.