Festiwal Opole 2018

lekkie zachmurzenie
Opole -1.5 °C

Program

Festiwal na facebook'u!

Debiuty

Autor Redakcja

REŻYSERIA: BOLEK PAWICA

ZESPÓŁ INSTYTUT – WROCŁAW

Zespół powstał jesienią 2006 roku we Wrocławiu i zagrał do tej pory ponad 100 koncertów. Piosenki zespołu były wykorzystywane jako tło muzyczne spektaklów teatralnych (w Bolesławcu) oraz filmowych (Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentów i Reklamy, Warszawa 2008). Już po roku działalności zostali zaproszeni jako jedyny reprezentant Dolnego Śląska na festiwal FAMA w Świnoujściu. Drugim festiwalem był WROCK 2008, gdzie po blisko półrocznych koncertach kwalifikacyjnych Instytut dotarł do koncertu finałowego i zdobył 2. miejsce. Trzecim festiwalem jest tegoroczne Opole. W lutym tego roku zespół nagrał kilka piosenek i wydał je na płytce „Niewidzialne ściany dźwięków”. Zespół tworzą: Wojciech Adasik – śpiew, gitara, instr. klawiszowe, Adam Matera – gitara, instr. klawiszowe, chórki, Piotr Iwaszko – bas i Michał Fischer – perkusja.

ALEKSANDRA JABŁONKA – POZNAŃ

Urodziła się w Kętrzynie w roku 1988. Jest studentką zarządzania i marketingu w Poznaniu, jednak jej pasją jest muzyka. Kontakt z nią nawiązała bardzo wcześnie: jako czterolatka spróbowała sił w dziecięcym konkursie śpiewaczym i wygrała. W roku 1994 zadebiutowała na festiwalu Śrem-Song niedaleko Poznania. Dwukrotnie została laureatką Międzyszkolnego Festiwalu Muzyki Krzysztofa Klenczona, kilka lat później wygrała festiwal ATA we Wrocławiu. Koncertuje w całym kraju będąc czasami supportem uznanych gwiazd, jednak udział w opolskich Debiutach jest dla niej największym wyróżnieniem.

ZESPÓŁ KID A – MYSŁOWICE

Zespół powstał w styczniu 2005 roku. Występował w konkursach na festiwalu w Jarocinie (2007) oraz festiwalu Union Of Rock – Węgorzewo 2006. Dotarli do finału konkursu młodych kapel na Off Festiwal 2007. Dwukrotnie zajęli 1. miejsce na Powiatowym Przeglądzie Kapel w Chrzanowie. W styczniu 2007 wygrali III Otwarty Przegląd Zespołów Rockowych w Wadowicach. Muzykę zespołu grały radiowa Trójka, Radio Kraków, Eska i Antyradio. Grupa wystąpiła także w kilku programach telewizyjnych zbierając pochlebne recenzje jury i publiczności. Dała ponad 100 koncertów.

NATALIA KRAKOWIAK – WARSZAWA

Zodiakalny Koziorożec, urodzona w roku 1990 w Kołobrzegu. Absolwentka Szkoły Muzycznej I-go stopnia, ukończonej z oceną bardzo dobrą w klasie fortepianu. Przygodę z piosenką zaczynała w programie telewizyjnym „Od Przedszkola do Opola”, czego wynikiem były kolejne zaproszenia do tego programu. Laureatka kilku festiwali piosenkarskich. Zdobyła m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Polskiej im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach, Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwal Młodych Wokalistów „Debiuty” w Lublinie, 1. miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Chodzieży, 2. miejsce na międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Od dwóch lat wokalistka Teatru Studio Buffo, biorąca udział we wszystkich jego przedstawieniach. Śpiewała również w telewizyjnych cyklach „Przebojowa Noc” i „Złota Sobota”.

GABRIELA MACHEJ - OPOLE

Od trzech lat uczęszcza na zajęcia do Wokalnego Studium Kształcenia Jazzowego przy MDK Opole. Zajęła pierwsze miejsce w Spotkaniach Jazzowych Rudniki 2007, 2. miejsce w Zimowej Giełdzie Piosenki - Opole 2008, uczestniczyła w 44. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej Kraków 2008, współpracuje z opolskimi muzykami jazzowymi oraz Państwową Szkołą Muzyczną w Opolu.

Piosenkarce towarzyszy zespół w składzie: Łukasz Fulneczek – piano, Łukasz Zgoda - saksofon, Michał Piotrowski – perkusja i Paweł Apollo - gitara basowa.

TERCET MOCHA – RZESZÓW

Zespół w składzie: Aleksandra Kołcz, Sara Chmiel i Sabina Nycek powstał okazjonalnie, na potrzeby światowego festiwalu „Młode Talenty – Litwa 2007”, gdzie dziewczyny zdobyły Grand Prix. Po tym sukcesie solistki postanowiły złączyć swe siły na stałe. Zdobyły jeszcze Grand Prix na XVIII Przeglądzie Piosenki „Śpiewaj razem z nami” – Przemyśl 2008 oraz Grand Prix VIII Konkursu Piosenki Angielskiej – Tarnobrzeg 2008. Poza tym każda z nich jest laureatką innych, lokalnych i ogólnopolskich festiwali i przeglądów. Wszystkie trzy wokalistki są licealistkami i uczennicami szkół muzycznych oraz Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

ZESPÓŁ MUTE – WARSZAWA

Zespół powstał we wrześniu 2004 roku. Dziś występują w nim: Mariusz Oborski – śpiew, Piotr Szwajgier – gitara i śpiew, Michał Białas – gitara, Andrzej Silski – trąbka, Paweł Szwajgier – saksofon, Aleksandra Błachno – skrzypce, Mateusz Woźniak – bas i Michał Wiśniowski – perkusja.

W 2006 roku zespół Mute zdobył pierwsze miejsce na przeglądzie ATA w Dęblinie. Rok później wystąpił w programie „Kuźnia Talentów” w TVP3. Na przełomie lat 2007/2008 debiutował na kilku znaczących antenach radiowych. Był też w finale konkursu „Młode Wilki” w klubie Stodoła w 2007 roku.

ZESPÓŁ SFERA – KOBIÓR

Zespół powstał przed dwoma laty. Muzyków wokół siebie skupiła Ola Pieczara, wykształcona muzycznie, obdarzona wyjątkową charyzmą i temperamentem wokalistka z Krakowa. Swój warsztat wokalny szlifowała  zarówno w chórkach polskich artystów, jak i samodzielnie w różnych autorskich projektach muzycznych. Wielokrotnie użyczała swojego głosu do reklam i dubbingu w radiu i telewizji. Młodzi, zawodowi muzycy towarzyszący Oli proponują nowoczesne, alternatywne brzmienie rockowe. Żywiołowe reakcje publiczności podczas koncertów SFERY w klubach muzycznych w całej Polsce wynagradzają grupie pracę, jaką włożyli w obecne brzmienie zespołu.

ZESPÓŁ STREFA - KRAKÓW

Zespół istniał już w latach 90., ale reaktywował się w roku 2007. Chłopcy tak mówią o sobie: „Gramy polskiego rocka. Muzyka jest naszego autorstwa a najważniejsze jest to, że gramy to, co lubimy, i co sprawia nam ogromną radość. Duża liczba zagranych koncertów pozwoliła nam na zdobycie cennego doświadczenia, umożliwiającego obycie ze sceną oraz bardzo dobry kontakt z publicznością. Zobaczymy, co na to publiczność opolska…

ZESPÓŁ USTRONSKY – USTROŃ

Zespół Ustronsky to grupa muzyków i przyjaciół z górzystej części Śląska, czyli Beskidów. Założycielem i pomysłodawcą projektu jest Zbigniew Bałdys, który zaprosił do współpracy swojego przyjaciela Janka Zachara - wokalistę o nietuzinkowym głosie. Reszta składu to profesjonalni, wykształceni muzycy mieszkający w okolicach i współpracujący z sobą od lat. Historia zespołu zaczęła się w Dreźnie, gdzie zespól występował jako band towarzyszący artystom w Sarrasani Theater Dresden. Aranżacje w Dreźnie oraz utworów, które gra zespół aktualnie pisze Tomek Wolski. Najważniejsze oprócz muzyki jest dla nas to, że jesteśmy zgranym zespołem nie tylko pod względem muzycznym ale i emocjonalnym - wzajemnie się uzupełniamy i czujemy muzykę podobnie – twierdzą członkowie zespołu.

Skład:

Jan Zachar - wokal

Zbigniew Bałdys - gitara

Artur Kudłacik - gitara basowa

Łukasz Piechota - instrumenty klawiszowe

Bartek Herman - perkusja

Wojciech Zięba - saksofony

Tomasz Adamczyk - trąbka

Andrzej Danek - puzon

KASIA ZARĘBA – JAWORZE

Absolwentka Liceum Artystycznego w Bielsku-Białej, Studium Muzyki Rozrywkowej w Cieszynie, Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Brała udział w licznych kursach prowadzonych przez znanych i cenionych muzyków oraz wokalistów: Krystynę Prońko, Lorę Szafran, Elżbietę Zapendowską, Grażynę Łobaszewską, Ewę Bem. W 2002 roku jeszcze jako licealistka została zaproszona na Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jest częstym gościem wielu imprez kulturalnych na terenie Górnego Śląska. W roku 2006 została stypendystką Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury i sztuki.

LAUREAT „SZANSY NA SUKCES” – nazwisko wykonawcy poznamy 6 czerwca podczas finału programu.